Prirodni ili epiduralni porođaj? Mane i prednosti
Porođaj može i treba da bude lijepo iskustvo. Ali iščekivanje porođaja može izazvati anksioznost kod nekih žena zbog očekivanog bola i nelagode.
Dok se mnoge žene odlučuju za primanje epiduralnih ljekova (ljekova za ublažavanje bolova) radi ugodnijeg porođaja, mnogo više njih bira „prirodne“ ili “porođaj bez ljekova”. U poslednje vrijeme sve je veći strah od neželjenih efekata porođaja sa ljekovima i epidurala.
Razgovarajte o mogućnostima sa svojim ljekarom ili babicom da biste utvrdili koja je metoda najbolja za vas i vaše dijete. U međuvremenu, evo nekih od najvažnijih stvari koje trebate uzeti u obzir.
Kada se koristi epiduralna anestezija?
Epiduralna anestezija umanjuje bol u određenom području – u ovom slučaju, u donjem dijelu tijela. Žene se često odlučuju za epidural same ali ponekad je i medicinska potreba ako postoje komplikacije, poput onih koje rezultiraju carskim rezom.
Epiduralu je potrebno oko 10 minuta za postavljanje i dodatnih 10 do 15 minuta za rad. Dostavlja se kroz cijev kroz kičmu.
Prednosti
Najveća korist od epiduralne terapije je mogućnost bezbolnog porođaja. Iako još uvek možete osećati kontrakcije, bol se značajno smanjuje. Tokom vaginalnog porođaja još uvek ste svesni rođenja i možete se kretati.
Za porođaj carskim rezom potrebna je i epiduralna terapija kako bi se ublažio bol zbog hirurškog uklanjanja bebe iz materice. Opšta anestezija se takođe koristi u nekim slučajevima, kada majka nije budna tokom postupka.
Iako su neki porođaji carskim rezom izborni, većina je potrebna ako se vaginalni porođaj ne može obaviti. Vaginalni porođaj nakon carskog reza je moguć, ali ne za sve žene.
Rizici
Neki od faktora rizika od epidurala uključuju:
- bol u leđima i ukočenost
- glavobolje
- uporno krvarenje (sa mjesta uboda)
- groznicu
- otežano disanje
- pad krvnog pritiska, što može usporiti otkucaje srca bebe
Važno je napomenuti da, iako takvi rizici postoje, smatraju se rijetkim.
Činjenica da majke ne mogu da osjete sve elemente porođaja epiduralno takođe može dovesti do niza drugih problema, poput povećanog rizika od cijepanja tokom vaginalnog porođaja.
Rizici sa carskim rezom nisu nužno povezani sa epiduralnim. Za razliku od vaginalnog porođaja, ovo su operacije, pa je vrijeme oporavka duže i postoji rizik od infekcije.
Carski rez je takođe povezan sa većim rizikom hroničnih bolesti u djetinjstvu (uključujući dijabetes tipa 1, astmu i gojaznost). Potrebno je više istraživanja za definitivan zaključak.
Šta tačno predstavlja „prirodni porođaj“?
Izraz „prirodni porođaj“ obično se koristi za opisivanje vaginalnog porođaja obavljenog bez ljekova. Ponekad se koristi i za razlikovanje vaginalnog porođaja i carskog reza.
Prednosti
Porođaji bez ljekova su postali sve popularniji zbog zabrinutosti da epidural može ometati prirodne reakcije tiela na porođaj. Ashlei Shea, rođena doula, učiteljica joge, studentska babica i osnivačica Organic Birth -a, takođe je bila svjedok ovog trenda.
„Žene žele da se mogu neometano kretati nepriključene na mašine, žele da ostanu kod kuće što je duže moguće prije odlaska u bolnicu, ne žele da ih uznemiravaju ili pretjerano nadgledaju, ili da imaju previše pregleda grlića materice (ako uopšte postoje) ), i žele da imaju neposredan i neprekidan kontakt koža-na-kožu sa svojim novorođenčetom i sačekaju da pupčana vrpca prestane da pulsira kako bi je presjekli“, rekla je Shea.
Kako je istakla, „Kad biste saznali da biste mogli imati bebu u toploj, dubokoj vodi ili poređati se dok ležite sa ljudima koji viču na vas da gurate, šta biste izabrali?“
A u slučaju da već niste znali, majke imaju pravo da izaberu nemedicinski (bez ljekova) porođaj u bolnicama.
Rizici
Postoji nekoliko ozbiljnih rizika povezanih sa nemedicinskim porođajima. Rizik se često javlja ako postoji medicinski problem sa majkom ili ako problem spriječava bebu da se prirodno kreće kroz rodni kanal.
Druge brige oko vaginalnog porođaja uključuju:
- procjepe u perineumu (područje iza vaginalnog zida)
- pojačan bol
- hemoroide
- probleme sa crijevima
- urinarnu inkontinenciju
- psihološke traume
Priprema
Priprema za rizike od porođaja bez ljekova je važna. Majke bi mogle razmisliti o tome da im babica dođe u dom ili možda dovrše proces porođaja u bolnici.
Časovi edukacije o porođaju pomažu vam da se pripremite za ono što očekujete. Ovo pruža sigurnosnu mrežu u slučaju bilo kakvih komplikacija.
Nemedicinske metode koje se koriste za olakšavanje porođaja mogu uključivati:
- masaže
- akupunkturu
- toplo kupanje ili korišćenje termofora
- tehnike disanja
- česte promjene položaja radi kompenzacije promjena u karlici
Zaključak
Zbog složenosti porođaja ne postoji jedinstvena metoda koja se odnosi na porođaj. Ovo su samo neki od faktora koje ljekari i babice uzimaju u obzir prilikom davanja preporuke:
- opšte zdravlje i emocionalno blagostanje majke
- veličina karlice majke
- nivo tolerancije majčinog bola
- nivo intenziteta kontrakcija
- veličini ili položaju bebe
Najbolje je da razumijete sve vaše mogućnosti i da znate kada će vam možda biti potrebni ljekovi kako biste bili sigurni da vaša beba može doći nas svijet bez komplikacija.
Izvor: healthline.com
Lekri mogu uvek da iznesu opcije ali ultimativno, ovo je odabir porodilje