Valunzi nisu šala- sedam razloga zašto
Valunzi su pojava sa kojom se pripadnice ljepšeg pola susreću u menopauzi, a 80% žena su zbog neželjenih efekata tog simptoma bile potpuno iznurene.
POGAĐAJU OKO 75% ŽENA
U današnje vrijeme se smatra da postoji 34 neželjenih efekata menopauze, a najčešće su to valunzi.
“Valunzi pogađaju oko 75% žena koje su u menopauzi”, objasnila je za“Huffington Post” Dajen Denzibrink (Diane Danzebrink), savjetnica za menopauzu i osnivačica WEB stranice “Menopause Support”.
MOGU DOMINIRATI VELIKIM DIJELOM VAŠEG ŽIVOTA
Prosječna starosna dob za menopauzu u Ujedinjenom Kraljevstvu je 52 godine, iako se u 1% slučajeva ta pojava javlja i prije četrdesete, te kod 0,1% žena prije tridesete godine.
Doktorica Helen Veberli (Helen Webberly) naglašava da se to ne dešava u kasnijim godinama.
“U današnje vrijeme, mnoge žene su tek na pola svog životnog vijeka kada se suoče sa menopauzom”, objasnila je doktorica Veberli.
Menopauza se često gleda kao “bljesak” koji utiče na žene nekoliko mjeseci. Međutim, baš kao i pubertet, i menopauza može imati frustrirajuće efekte godinama.
Iskustvo svake žene je drugačije, a dužina, regularnost i jačina valunga mogu mnogo da variraju. Neke žene ih imaju nekoliko godina, kod drugih je to problem koji traje mnogo duže, a valunzi mogu biti slabiji i neredovni, kao i redovni i iscrpljujući, objasnila je doktorica Helen.
JAVLJAJU SE BEZ POSEBNOG RAZLOGA
Ne postoji neki okidač za valunge, oni se mogu pojaviti bez ikakvog razloga i veoma ih je teško kontrolisati.
Džejn Helem (Jane Hallam) danas ima 51, a valunge je dobila sa 48 godina i naglašava da joj je teško da se bori sa nepredvidljivošću simptoma.
Izlazite van i razmišljate da li ćete imati valunge u javnosti ili ne. To je rast temperature zbog kojeg se osjećate kao da će u vašem tijelu proraditi vulkan. Valunzi su jako neugodni zato što vam je u jednom trenutku veoma vruće, a zatim vam je jako hladno i mokri ste bez ikakvog upozorenja, izjavila je Džejn.
ZBOG NJIH ĆETE IMATI POTREBU DA STALNO MIJENJATE ODJEĆU
Pogrešno je shvatanje da su valunzi samo talasi vrućine, zato što oni mogu izazvati i pojačano znojenje. Džejn je upozorila na poteškoće koje to može donijeti zaposlenim ženama.
Žene koje imaju valunge tokom dana sa sobom uvijek moraju nositi rezervnu odjeću. Kao što možete i zamisliti, to je poprilično neprijatno i iscrpljujuće na poslu, izjavila je Džejn.
MOGU BITI TOLIKO JAKI DA ĆETE MORATI PRESTATI DA RADITE
Ponekad nošenje rezervne odjeće i presvlačenje u toaletu na poslu nije idealno rješenje. Dajen se u savjetovalištu susretala sa ženama koje su odlučile da daju otkaz zbog ozbiljnosti svojih simptoma.
MOGU UTICATI NA KVALITET SNA
Valunzi nisu problematični samo na radnom mjestu, već i kod kuće, zato što utiču na san što dovodi do umora i iscrpljenosti. Zbog noćnog znojenja ćete svakodnevno morati da mijenjate posteljinu. Džejn je zbog nedostatka sna loše funkcionisala tokom dana.
“U početku je to uticalo na moju koncentraciju tokom dana, a noću sam se budila zbog hladnoće i jakog znojenja. Stalno sam mijenjala posteljinu, uključujući i navlaku za madrac zato što je sve bilo mokro od znoja”, izjavila je Džejn.
MOGU DA UTIČU I NA VAŠU VEZU
Manje očigledan uticaj valunzi i noćno znojenje mogu imati na vezu zato što žene tada ne žele biti intimne sa partnerom i frustrirane su.
Za žene koje se bore sa valunzima bilo koji oblik fizičkog kontakta može biti veoma neprijatan i dovesti do toga da se njihovi partneri osjećaju odbačeno, a naročito ukoliko dođe i do prekida komunikacije, objasnila je Dajen i dodala: Nije neobično da je ženama teško da govore o tome šta se dešava, čak i sa partnerima i porodicom, djelimično zato što ni one same to ne razumiju.
Izvor: lolamagazin.com
Pingback: Ovo su prvi simptomi menopauze – Ginekologija.me
Pingback: Vježbanje olakšava napade vrućine u menopauzi – Ginekologija.me
Pingback: Šest efekata menopauze na tijelo – Ginekologija.me
Pingback: Ove dvije promjene u načinu života mogu umanjiti rizik od valunga – Ginekologija.me
Pingback: Vodič kroz perimenopauzu: simptomi, uzroci, dijagnoza i liječenje – Ginekologija.me